Wycieraczki są niezwykle istotnym elementem w każdym budynku. Można wyróżnić trzy strefy ich przeznaczenia:
Bardzo ważne jest, żeby tak zaplanować wielkość i rozłożenie wycieraczek, aby osoby wchodzące w każdej strefie przynajmniej dwa razy nadepnęły na nie jedną i drugą stopą (około dwóch metrów bieżących). Ich zastosowanie bardzo często ułatwia pozytywne rozpatrywanie roszczeń gwarancyjnych u producentów okryć podłogowych. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele mat podłogowych, które nie tylko świetnie spełniają funkcje czyszczące, ale też są bardzo estetyczne i atrakcyjne wizualnie. Wycieraczki tekstylne mogą mieć dowolny nadruk, na przykład logo firmy.
Firma Wapol Wykładziny Obiektowe ściśle współpracuje między innymi z takimi producentami jak KLEEN-TEX (maty tekstylne standardowe, wzory na zamówienie i indywidualne wydruki, wycieraczki gumowe) oraz BKF (wycieraczki aluminiowe z wkładami czyszczącymi z gumy, plastiku lub wkładkami tekstylnymi).
Na rynku istnieje wiele firm produkujących chemię budowlaną. Przy wyborze należy kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością. Warto pamiętać o tym, żeby na jednej budowie stosować produkty systemowe, czyli tej samej marki - pozwala to unikać odrzucania ewentualnych reklamacji. Różnorodność produktów umożliwia ich odpowiedni dobór do rodzaju podłoża, wykładziny, czy warunków występujących na danym obiekcie.
Wiele lat doświadczenia pozwala nam na taki dobór produktów, który pozwala na uzyskanie najlepszych efektów montażowych, a jednocześnie oszczędność zużywanej chemii budowlanej. W wielu przypadkach bardzo ważne jest, żeby zastosowane środki były całkowicie bezwonne.
W pełni ufamy produktom UZIN, Bostik oraz Kiehl.
Ponieważ każda powierzchnia podczas użytkowania narażona jest na zanieczyszczenia, dlatego też w ofercie posiadamy sprawdzone i rekomendowane środki czystości przeznaczone do różnych rodzajów pokryć podłogowych i betonów.
Natychmiastowe usuwanie plam redukuje możliwość wystąpienia intensywnego zabrudzenia. Trzeba pamiętać, aby używane preparaty odpowiadały rodzajowi brudu - inne środki stosowane są do tłuszczu czy gumy do żucia. Należy pamiętać, że każdy rodzaj wykładziny czyści się i konserwuje przy użyciu innych środków czyszczących oraz nieco odmiennych technologii. Gwarantuje to zachowanie pierwotnej struktury oraz zapewnia estetyczny wygląd na lata. Niezależnie od typu wykładziny, doboru metody oraz rodzaju chemii do czyszczenia, istnieje pięć zasadniczych etapów czyszczenia: usuwanie suchych zabrudzeń, rozpuszczanie brudu, ekstrakcja, zabiegi kończące, suszenie. Ważny jest również dobór odpowiedniego sprzętu. Najskuteczniejsze są odpowiednie szorowarki oraz odkurzacze ekstrakcyjne.
Odplamiaczy należy używać oszczędnie, a miejsca zabrudzeń po użyciu środka chemicznego dokładnie zneutralizować wodą.
W przypadku wykładzin PVC każdy preparat użyty do codziennej pielęgnacji pozostawia filtr ochronny, który po dłuższym okresie użytkowania należy gruntownie zmyć. Następnym etapem jest akrylowanie, dzięki któremu powstaje warstwa nieprzenikająca dla brudu, uodparnia wykładzinę na ścieranie, znacznie ułatwia codzienną pielęgnację, jak również podnosi jej estetykę.
Gwarancją estetycznego wyglądu zainstalowanych wykładzin są wszelkiego rodzaju elementy wykończeniowe, a przede wszystkim cokoły i listwy przypodłogowe z drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Mimo że pozornie niewidoczne, podkreślają charakter i styl wnętrza, a z praktycznego punktu widzenia jest to niezastąpiony sposób łączenia podłogi ze ścianą. Zakrywają dylatacje, a także wszelkie remontowe niedociągnięcia, o które na styku dwóch płaszczyzn wcale nietrudno. Dobrze dobrane zatuszują nierówności styku podłogi i ściany oraz ochronią ścianę przed zabrudzeniami oraz zamoczeniem (na przykład przy mopowaniu). Pozwalają również na estetyczny i nieinwazyjny sposób ukrycia kabli.
Listwy drewniane są idealnym uzupełnieniem podłóg drewnianych. Do dyspozycji jest wiele rodzajów i kształtów: od zwykłego ćwierćwałka, aż po wysokie wyoblone lub ścięte cokoły. Listwy z MDF-u lakierowanego lub okleinowego można zamówić w dowolnym kolorze. Masywne, niezbyt sprężyste profile występują w dużej ilości wzorów: od klasycznych, poprzez frezowane, po nowoczesne. Z ich pomocą łatwo uatrakcyjnić nawet zupełnie zwyczajne wnętrza - łatwo dopasowują się do ścian, podwyższając optycznie wnętrza. Listwy z PCV to rozwiązanie obecnie najpopularniejsze, przede wszystkim z powodu niewygórowanej ceny. Są dostępne w różnych wzorach i kolorach, razem z systemami mocowań i łączników, można w nie wklejać paski z wykładziny. Profile metalowe natomiast wyróżnia wyrazisty charakter oraz doskonałe parametry użytkowe. Stal nierdzewna i aluminium to trwałe i estetyczne materiały, którymi można wykończyć eleganckie, gładkie posadzki. Doskonale prezentują się w nowoczesnych, surowych wnętrzach.
Wykładzina zainstalowana na podkładzie niezależnie od wysokości, gęstości oraz rodzaju runa, daje podczas chodzenia uczucie komfortu i luksusu. Montowanie podkładów redukuje hałas w pomieszczeniu gdzie go zainstalowano, jak i na niższych piętrach. Ponadto przedłuża żywotność wykładziny i przeciwdziała wydeptywaniu „ścieżek” poprzez amortyzowanie podczas chodzenia.
Podkłady są nieodzownym elementem techniki montażu wykładzin poprzez napinanie, które umożliwia bezproblemową wymianę okładzin podłogowych, a także zwiększa komfort użytkowania. Stosowane są także w celu wyrównania powierzchni o różnych wysokościach
Podkłady można również stosować w celu wyrównania powierzchni o różnych wysokościach.
W przypadku gdy nie ma możliwości wykonania wylewek samopoziomujących pod wykładziny PVC możemy użyć specjalistycznych, charakteryzujących się większą twardością, podkładów stworzonych pod tego typu pokrycia podłogowe.
Najpopularniejsze są podkłady z pianki poliuretanowej wtórnie wiązanej, często pokrytej folią z jednej strony dla polepszenia walorów akustycznych. Występują one w różnych grubościach i gęstościach. Innymi rodzajami są podkłady gumowe (pod wykładziny dywanowe i panele podłogowe) oraz tak zwany gumokorek, zwiększający stabilność.