Choć funkcja estetyczna wykładzin w przestrzeniach publicznych i przemysłowych nie pozostaje bez znaczenia, muszą one przede wszystkim spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Jednym z najistotniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę, wybierając posadzkę do tego rodzaju wnętrz jest klasa antypoślizgowości. Sprawdź, jak dopasować ją do warunków panujących w pomieszczeniu.
Niewłaściwe wykończenie powierzchni uznawane jest za jedną z istotnych przyczyn poślizgnięć i upadków w miejscach publicznych. W tego typu przestrzeniach bardzo istotny jest zatem staranny dobór pokryć podłogowych. Zwłaszcza tam, gdzie podłogi narażone są na ciągłe zabrudzenia i wilgoć, a ich użytkownikami są np. dzieci lub osoby starsze, należy zwrócić szczególną uwagę na stopień antypoślizgowości materiału i potraktować go jako jedno z głównych kryteriów wyboru wykładziny.
Stopień antypoślizgowości – co to oznacza?
Poziom bezpieczeństwa, jaki zapewnia dany model wykładziny, określa się za pomocą klasy antypoślizgowości powierzchni. Jej badanie odbywa się na rampie wysmarowanej olejem, której pochylanie pozwala obserwować zmiany poślizgu materiału. W ten sposób każdej wykładzinie przypisywany jest współczynnik „R”, powiązany z normą DIN51130, dotyczącą właśnie badania powłok posadzkowych. Skala zaczyna się od wartości R-9 oznaczającej najniższy współczynnik antypoślizgowości (wynikający z naturalnych właściwości wykładzin) Wykładziny o najwyższych właściwościach antypoślizgowych oznaczane są współczynnikiem R-13, który daje gwarancję niemal całkowitego bezpieczeństwa w omawianym zakresie. Wśród wykładzin antypoślizgowych znaleźć można zarówno wykładziny dywanowe, PVC, jak i pokrycia kauczukowe. Niektóre modele posiadają specjalne wypukłości, np. w formie ryflowanych prążków lub pastylek, które dodatkowo wzmacniają właściwości użytkowe materiału.
Jak wybrać wykładzinę antypoślizgową?
Wykładziny antypoślizgowe sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panuje wysoka wilgoć, a posadzka narażona jest na mokre plamy i zabrudzenia. Są to między innymi , powierzchnie gastronomiczne, hale produkcyjne, a także wnętrza publicznych środków transportu, takich jak autobusy, tramwaje czy pociągi. Klasa chropowatości wykładziny powinna być ściśle dopasowana do funkcji danej przestrzeni oraz jej specyficznych właściwości.
Wykładziny o współczynniku od R-9, przy prawidłowo wykonanych strefach czyszczących, można stosować w przestrzeniach z bezpośrednim dostępem z zewnątrz, a także w szpitalach, przychodniach i placówkach edukacyjnych. Kolejna klasa antypoślizgowości to wykładziny przeznaczone m.in. do łazienek, niewielkich kuchni czy zapleczy restauracji. Kolekcje o chropowatości R-11 radzą sobie z dużą ilością błota i wilgoci, dlatego znajdują zastosowanie np. w hangarach, pralniach i laboratoriach. Wykładziny z ostatnich klas antypoślizgowości dopasowane są do specyficznych warunków, panujących w halach i zakładach produkcyjnych, zwłaszcza tych związanych z przemysłem spożywczym. Najwyższy stopień ryzyka poślizgnięć występuje w przestrzeniach, w których przetwarzane i wykorzystywane są duże ilości tłuszczu. Tam zalecane jest stosowanie pokryć z grupy R-13.
Wykładziny uznawane są za antypoślizgowe, jeżeli mają parametr antypoślizgowości o zakresie R10 – R12. Standardowe produkty tego typu mają współczynnik R10.
Czytaj więcej >Wykładziny do powierzchni mokrych
Wykładziny podłogowe do pomieszczeń mokrych znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie powierzchnia narażona jest na stały kontakt z wodą, a ruch na niej odbywa się boso i/lub w obuwiu.
Czytaj więcej >Wykładziny do obiektów edukacyjnych i służby zdrowia
Uczelnie, szkoły, przedszkola a także szpitale i przychodnie służby zdrowia pokrywają swoje podłogi przede wszystkim wykładzinami PVC. W wielu pomieszczeniach są one wręcz wymagane ze względu na łatwość utrzymania w czystości czy konkretne właściwości.
Czytaj więcej >Powyższe grupy (R9-R13) określone są normą DIN 51130 (wydaną przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny (Deutsches Institut für Normung). Obecnie aktualne są normy europejskie ISO (choć norma DIN jest nadal w powszechnym użyciu), np. EN 14041:2004 według której wszystkie wykładziny antypoślizgowe mają oznaczenie śliskości „DS.” Norma ta dotyczy pokryć podłogowych wewnątrz budynku:
- elastycznych pokryć podłogowych z wyjątkiem mat,
- włókienniczych pokryć podłogowych,
- modułowych wielowarstwowych pokryć podłogowych.
Nowoczesne wykładziny antypoślizgowe – bezpieczeństwo w dobrym stylu
Troska o bezpieczeństwo wykańczanych przestrzeni nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z ich atrakcyjnego wyglądu. W bogatej ofercie nowoczesnych wykładzin antypoślizgowych, bez trudu znaleźć można praktyczne i funkcjonalne modele, które zachowując najwyższą jakość, zachwycają różnorodnością wzorów i kolorów.
Choć w wielu przypadkach właściwości antypoślizgowe wykładzin mogą okazać się kluczowym kryterium wyboru, w procesie poszukiwań nie należy pomijać ich pozostałych parametrów technicznych. W domach opieki czy szpitalach posadzki powinny cechować się matową powierzchnią, która zapewnia bezpieczeństwo słabowidzącym pacjentom, natomiast w budynkach przemysłowych bardzo istotny może okazać się stopień trudnopalności materiału. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc skonsultować się z doświadczonym ekspertem, który z pewnością pomoże znaleźć model idealnie dopasowany do specyficznych wymogów wnętrza.
oceń artykuł
4/5,0 (80%) na podstawie 5 ocen
Jak dobrać wykładziny do ośrodków opieki nad…
Projektowanie posadzek w pomieszczeniach przeznaczonych dla osób starszych i cierpiących na…
WięcejJak dobrać wykładzinę do hotelu?
Przy planowaniu pokryć podłogowych do hoteli niezwykle ważna jest współpraca z projektantem od…
WięcejJakie występują błędy przesunięcia wzoru na…
Jakie występują błędy przesunięcia wzoru na tekstylnych wykładzinach podłogowych i jakie przepisy…
Więcej